Ešerihija koli je široko rasprostranjena bakterija, bukvalno je svuda prisutna jer opstaje u organskoj sredini gde ima čime da se hrani. Može da se razmnožava u spoljašnjoj sredini, u hrani, u izlučevinama. Zagađene vode su takođe pogodne za rast i razvoj ešerihije. Korišćenje takve vode za zalivanje jedan je od glavnih razloga što voće i povrće obavezno moraju da se operu pre upotrebe. Nedovoljno oprane namirnice, prljave ruke i zagađena voda pogoduju širenju ove bakterije, zbog čega je vrlo značajno obratiti pažnju na ličnu higijenu.
Prevencija
Pijte dovoljno vode da bi mokraća bila svetla, šest do osam čaša dnevno.
- Smanjite uzimanje kofeina, alkohola i pušenje jer mogu da nadraže mokraćne puteve.
- Higijenu intimne regije održavajte isključivo vodom da biste izbegli iritaciju mokraćne cevi.
- Nikada ne odgađajte mokrenje. Što urin duže ostane u bešici, verovatnije je da će se bakterije smestiti u sluzokožu.
- Izbegavajte soli za kupanje, penušave kupke i vaginalne dezodoranse koji mogu da nadraže mokraćnu cev.
- Ne nosite tesnu odeću i sintetičko donje rublje.
- Čim osetite bilo kakav problem, obratite se lekaru.
- Uvek operite ruke sapunom posle obavljanja nužde.
- Operite ruke pre nego što počnete da kuvate.
- Meso kuvajte ili pecite dovoljno dugo i na odgovarajućoj temperaturi.
- Nemojte da probate meso dok jelo ne bude gotovo.
- Smrznuto meso odmrzavajte u frižideru ili u mikrotalasnoj pećnici, nemojte ga ostavljati dugo na sobnoj temperaturi da se odmrzava.
- U frižideru sirovo meso držite odvojeno od ostale hrane.
- Ne pijte nepasterizovano mleko.
- Osobe koje imaju dijareju trebalo bi da često peru ruke, bar trideset sekundi toplom vodom i sapunom.
- Ako jedete van kuće, uvek naručujte meso koje je dobro termički obrađeno (da nije u sredini krvavo).
VAGINALNE INFEKCIJE IZAZVANE EŠERIHIJOM KOLI
Ešerihija koli u vagini u većini slučajeva ide zajedno sa ešerihijom u urinarnom traktu. Može biti prenesena iz vaginalnog trakta u urinarni i obrnuto. Uglavnom se tretiraju istom terapijom. Nekad je potrebno i vaginalno ispiranje. Vaginalana infekcija može se dobiti i seksualnim odnosom. Vaginalna infekcija takođe može da se dobije preteranom upotrebom antibiotika dok se pokušava lečiti urinarna infekcija. Jaki antibiotici uniste i zdravu vaginalnu floru koja zbog toga postane idealna podloga za kreiranje nove infekcije.
Uzroci i simptomi oboljenja
U više od 90 odsto slučajeva pacijenti su žene i devojčice. Jedan od uzročnika infekcija kod beba devojčica uglavnom je neredovno menjanje pelena i pogrešan način brisanja ili pranja dečje guze. Dete uvek treba prati i brisati od stomaka prema leđima. Važno je da se spreči dodir stolice sa ureterom i vaginom. Uzrok može biti i diranje intimnih delova tela prljavim rukama. Kod odraslih ešerihija koli može se preneti i seksualnim putem, pogotovo ako se upražnjava analni seks. U retkim slučajevima muškarac može da ima ešerihiju u prostati koja putem sperme može da se prenese partnerki. Prisustvo ove bakterije, kao izazivača bolesti, ne prati visoka temperatura, naročito ne na početku, već to zavisi od opšte otpornosti organizma i količine bakterija, odnosno stepena infekcije. Na primer, upale mokraćnih puteva mogu da izazovu tegobe – osećaj peckanja i bola, a da pacijent nema povišenu temperaturu, pogotovo na samom početku infekcije.
Lečenje prirodnim putem
Postoje razni biljni preparati, odnosno mešavine biljaka koje pomažu u lečenju ove bolesti. To su uglavnom biljke koje su diuretici i deluju korisno na urinarni trakt.
Biljka koja se najviše preporučuje i daje rezultate je uva ili medvedje groždje. Pravi se čaj od uve koji se pije više puta na dan. Čaj se pije nedelju dana. Ne preporučuje se za trudnice i malu decu. Bitno je da se za čaj koriste celi listovi uve i da se pravi po uputstvu. To je jedan od uslova za efikasno delovanje.
Efikasno delovanje nije moguće ako je pH vrednost mokraće <7, odnosno ako je kisela. Lakmus papir kada se stavi u tečnost pokazuje na osnovu boje kolika je pH, odnosno da li je neka tečnost kisela ili bazna. Ako se utvrdi da je kisela mokraća onda treba promeniti i ishranu. Kiselost u organizmu je i inače pogodno tlo za razvoj bolesti. Razlog za kiselost je zagadjena sredina i loša ishrana. Izbegavati treba slatku i kiselu hranu, te gazirana pića. Koristiti više povrće u ishrani, odnosno one namirnice koje će odkiseliti vaš organizam. Preporučuje se šargarepa i geršla u ishrani.
Kao podrška urogenitalnom traktu i izmokravanju preporučuju se i brusnica, kineska andjelika, djumbir, pirevina, kopriva, peršun, neven itd.
Floracoli biljne kapi
Floracoli biljne kapi su izuzetno efikasne i kad je u pitanju jedna od najupornijih bakterija, Ecserichia coli, kao i kod drugih bakterijskih infekcija. Bakterije koje dospeju u bešiku obično se uklanjaju tokom mokrenja, ali ako bakterije ostanu u bešici, lako i brzo se razmnožavaju što dovodi do infekcije. Infekcijom se smatra ako se u bešici nalazi veliki broj bakterija ( 100.000 ili više u 1ml mokraće ) ili čak i manji broj ali vrlo patogenih bakterija.
Kada dodje do cistitisa ( upale bešike ) E. coli može prodreti preko mokraćovoda u bubreg i izazvati upalu bubrega ( pijelonefritis ). Upravo da ne bi došlo do tih problema potrebno je piti redovno Floracoli biljne kapi.
Floracoli biljne kapi možete poručiti putem telefona: 011/380 62 81, kao i putem naše online prodavnice ovde >>>