Endometrioza je stanje u kojem tkivo koje se normalno formira unutar materice raste na drugim mestima širom tela, najčešće u karličnoj oblasti. Simptomi se razlikuju od osobe do osobe. Neke žene sa endometriozom imaju jak bol i smanjen kvalitet života, dok druge nemaju nikakve simptome.
Endometrioza pogađa više od 11% žena uzrasta od 15 do 44 godine. Iako se ovo stanje može dogoditi kod bilo koje žene koja ima menstrualni ciklus, postoje faktori rizika koji povećavaju šanse za razvoj endometrioze.
Koji su faktori rizika za endometriozu?
Porodična istorija
Ako neko u vašoj porodici ima endometriozu, vaš rizik za razvoj ovog stanja je 7 do 10 puta veći od onih bez porodične istorije stanja.
Endometrioza kod članova uže porodice, kao što su vaša majka, baka ili sestra, predstavlja najveći rizik za razvoj stanja.
Endometrioza se može prenositi i materinski i paternalno.
Karakteristike menstrualnog ciklusa
Što ste više izloženi tome da imate menstruaciju, to je veća šansa da imate razvoj endometrioze. Faktori koji povećavaju menstrualnu ekspoziciju i time rizik za razvoj endometrioze uključuju:
- 27 dana ili manje između svakog ciklusa
- početak prve menstruacije pre 12. godine
- doživljavanje ciklusa koji traju sedam dana ili duže svakog meseca.
Trudnoća, kada se javlja odsustvo menstruacije, smanjuje rizik. Ako imate endometriozu i mozete zatrudneti, simptomi mogu nestati tokom trudnoce. Uobičajeno je da se simptomi vrate nakon rođenja bebe.
Uslovi koji ometaju normalan menstrualni tok
Jedna od teorija uzroka povezanih sa endometriozom je retrogradni menstrualni tok ili protok krvi koja se vraća unazad. Ako imate zdravstveno stanje koje povećava, blokira ili preusmerava menstrualni tok, to može biti faktor rizika. Uslovi koji mogu dovesti do retrogradnog menstrualnog toka uključuju:
- povećana proizvodnja estrogena
- izrasline na materici, kao što su fibroidi ili polipi
- strukturne abnormalnosti materice, cerviksa ili vagine
- opstrukcije u grliću materice ili vagini
- asinhrone kontrakcije uterusa.
Poremećaji imunološkog sistema
Poremećaji imunološkog sistema doprinose riziku od endometrioze. Ukoliko je vaš imunološki sistem slab, manje je verovatno da ćete prepoznati iseljeno tkivo endometrijuma. Iseljeno tkivo endometrijuma ostavljeno je da se implantira na pogrešnim mestima. Ovo može dovesti do problema poput lezija, upale i ožiljaka.
Abdominalna hirurgija
Ponekad abdominalna hirurgija, kao što je carski rez ili histerektomija, može da dovede do iseljenosti tkiva endometrijuma. Ukoliko imunološki sistem ne uništi ovo izmešteno tkivo, to može dovesti do endometrioze.
Uzrast
Endometrioza uključuje ćelije koje oblažu matericu, tako da svaka žena ili devojka koja je dovoljno stara za menstruaciju može razviti ovo stanje. Uprkos tome, endometrioza se najčešće dijagnostikuje kod žena u dvadesetim i tridesetim godinama.
Stručnjaci pretpostavljaju da je to starost kada žene pokušavaju da zatrudne, a za neke je neplodnost glavni simptom endometrioze.
Smanjenje rizika
Teško je reći kako može da se spreči endometrioza. Verovatno možete smanjiti rizik smanjenjem količine estrogena u vašem organizmu. Jedna od funkcija estrogena je zadebljavanje obloge materice ili endometrijuma. Ako je nivo estrogena visok, vaš endometrijum će biti deblji, što može prouzrokovati teško krvarenje. Ako imate teško menstrualno krvarenje, u riziku ste da razvijete endometriozu.
Hormonalni balans je veoma važan za zdravlje. Da zadržite hormone kao što je estrogen na normalnom ili nižim nivoima, probajte ove strategije:
- Vežbajte redovno.
- Jedite zdravu hranu i izbegavajte obrađene namirnice.
- Konzumirajte manje alkohola.
- Smanjite unos kofeina.
Poznavanje faktora rizika za endometriozu vam može pomoći da upravljate svojim zdravljem. Pošto se endometrioza lako pogrešno dijagnostikuje, identifikovanje faktora rizika za ovo stanje može smanjiti potragu za uzrokom simptoma.
BIOMIOM ČAJ ZA ŽENE je napravljen od specijalne biljne mešavine koja uspešno pomaže kod endometrioze, polipa, mioma, cista, pojačanog menstrualnog krvarenja, tumora i drugih posledica hormonskog disbalansa.
Pored ovog potpuno prirodnog čaja, možete da koristite i FLORAVITEX KAPI koje su na bazi konopljike, biljke koja dokazano deluje protiv hormonskog disbalansa – koji je jedan od vodećih uzroka nastanka endometrioze.
BIOMIOM ČAJ nema nikakvih kontraindikacija i potpuno je prirodan i bezbedan biljni preparat za regulisanje velikog broja ženskih tegoba. Takođe možete da ga koristite i u preventivne svrhe za jačanje opšte otpornosti organizma i imuniteta.