Valunzi, noćno znojenje, nesanica, vaginalna suvoća, urinarne infekcije, uznemirenost, manjak energije, bolovi u zglobovima…
Ove i brojne druge smetnje samo su neki od simptoma koje ste sigurno osetili ako upravo prolazite četrdesete godine vašeg života.
Za te simptome odgovoran je “hormonska vrteška” koji nastaje u – perimenopauzi.
Kod nekih će žena hormoni biti pojačani, dok će druge osetiti blaže tegobe i menopauza za njih neće biti veća životna poteškoća.
Sintetička terapija kao dvosekli mač
Prema izveštaju Journal of the North American Menopause Society, objavljenom u leto 2006., devet od deset žena oseti neke od čak dvadesetak simptoma koji se pripisuju ovom životnom razdoblju.
Kako bi pomogli ženama, američki naučnici su sredinom prošlog veka dizajnirali sintetički estrogen kao zamenu za prirodni.
Verovalo se da sintetski estrogen odgađa osteoporozu, prevenira srčane bolesti i karcinom debeloga creva.
Sve do sedamdesetih godina smatrao se čudotvornim pomagalom, no tada je otkriveno da povećava rizik od karcinoma materice.
Tada je sintetiziran veštački progesteron, kao idealan partner sintetskom estrogenu i nastala je kombinacija poznata kao HRT (hormonal replacement therapy ili hormonska dodatna terapija).
Isprva, ta je terapija mnogim ženama dala novi smisao života.
Ali, ne zadugo. Novija je istraživanja povezuju s povećanim rizikom od Alcheimerove bolesti, moždanog udara, stvaranja krvnog ugruška, karcinoma dojke i endometrija, osobito ako se terapija dugo uzima.
Zbog popratnih pojava koje se mogu javiti za vrijeme hormonske dodatne terapije, kao i zbog njene štetnosti, mnoge se žene sve više odlučuju za prirodnu dodatnu terapiju.
Ona uključuje povećani unos namirnica poznatih kao fitoestrogeni, koji imitiraju ženske hormone.
Fantastični fitoestrogeni – najnoviji hit prirodne medicine
Phyto znači biljka, a fitoestrogeni su estrogeni iz biljnog sveta.
Znate li da celi život jedemo fitoestrogene, iako toga nismo svesni te da smo ih zanemarili zbog modernizacije industrije hrane?
Danas je poznato oko 300 biljaka koje sadrže estrogene u manjim količinama.
Iako ne mogu zadovoljiti potrebe za estrogenom koji prirodno, s vremenom, nestaje u telu, ako se uzimaju svakodnevno i u odgovarajućim količinama, fitoestrogeni mogu pozitivno delovati na fiziološke i psihološke simptome vezane uz menopauzu.
Fitoestrogenima je posebno bogata prehrana japanskih žena, stoga su kod njih simptomi menopauze gotovo potpuno nepoznati.
Godine 1998. u Journal of Obstetrics and Gynaecology objavljeno je da soja pomaže ublažavanju valunga, a naučnici sa The Dunn Clinical Nutrition Cambridge University, otkrili su da fitoestrogeni mogu uravnotežiti hormone.
Danas se gotovo svakodnevno u istraživačkim centrima i klinikama provodi neko od istraživanja koje uključuje fitoestrogene.
Sve se više koriste kao prirodno rešenje za nepodnošljive simptome menopauze, ali i hormonske karcinome poput karcinoma dojke i prostate.
Ujedno, posmatraju se i u kontekstu prirodnih lekova za osteoporozu i bolesti srca i krvnih žila, koje su poprimile razmere epidemije.
FLORAVITEX KAPI
Vitex agnus castus, se primenjuje preko 2500 godina za regulaciju menstrualnih poremećaja. Hipokrat je pominje još u IV veku pre nove ere, a naučna istraživanja su to, savremenim metodama, danas i potvrdila. Kliničkim ispitivanjima, je dokazano da biljni sastojci ploda konopljike u Floravitex kapima, smanjuju ili otklanjaju tegobe usled menstrualnih poremećaja kao što su:
-
bolne menstruacije (dismenoreja)
-
predmenstrualni sindrom (PMS, bol i nadutost grudi, glavobolja i dr.)
-
neredovne menstruacije
-
nenormalna krvarenja materice
-
neplodnost usled hormonske neravnoteže (sterilitet prouzrokovan insuficijencijom žutog tela – menstrualni poremećaj ovulacije)
-
endometrioze i zapaljenska oboljenja karlice
-
sindrom policističnih jajnika
-
acne vulgaris
-
komplikacije u menopauzi, emocionalni disbalans