Biljka Divizma se obično koristi za lečenje disajnih puteva, problema sa uhom, kod gnojnih rana, problema sa kožom, …
Grlo i pluća
Nemačka institucija Commision E (koja se u svetu smatra vodećom organizacijom nadležnom za za bezbednost korišćenja i efikasnost lekovitih biljaka) je odobrila ovu biljku kao lek protiv kašlja i bronhitisa. Ali, stari narodi su je koristili vekovima. Sa njom su lečili astmu, tuberkolozu, prehlade, kašalj, bolno grlo i druge slične bolesti. Čaj napravljen od listova divizme je vrlo popularan kada su u pitanju ove bolesti. On ima snažna protivupalna i antivirusna dejstva.
Uho
Ova biljka se zove u pomoć i kod problema sa uhoboljom, upalom srednjeg uha i sličnim problemima. U ovom slučaju se koristi ulje biljke, koje se dobija tako što se cvetovi divizme potope u maslinovo ulje. U 1 litar maslinovog ulja staviti 150 grama suvog cveta. Ostaviti da stoji na toplom mestu ili na suncu 30-40 dana, procediti i upotrebljavati. Ulje može da ublaži bol u uhu, umanji upalu i ubrza proces oporavka. (Ipak, ne bi je trebali koristiti ukoliko postoji mogućnost da vam je bubna opna oštećena). Treba napomenuti, da ovo ulje može biti korisno i u borbi protiv herpesa.
Koža
Divizma je cenjena zbog svojih blagotvornih dejstava i kada su u pitanju problemi sa kožom. Najbolje je napraviti melem od divizme i nanositi je na rane, opekotine, promrzline, ujede insekata, ali i protiv celulita, hemoroida i ekcema.
Cvetovi divizme se kombinuju sa pčelinjim voskom u pripremi melema protiv pelenskog osipa kod beba.
Još par zanimljivosti o divizmi: Rimljanke su nekada trljale listove divizme na lice da bi dobile prirodno rumenilo, a biljka je korišćena i kao prirodna boja za kosu i za odeću.
Takođe, za sada nije utvrđeno da upotreba ove biljke izaziva neka neželjena dejstva.
ČAJ OD DIVIZME
Cvet divizme se koristi u obliku čaja za:
- razređivanje sekreta u plućima
- kao blagi ekspektorans
- protivupalno
- diuretično
- antireumatik
- spolja za lečenje rana