Anksioznost je opšti pojam za nekoliko poremećaja koji uzrokuju nervozu, strah, uznemirenost i zabrinutost.
Ovi poremećaji utiču na to kako se osoba oseća i ponaša i mogu izazvati fizičke simptome. Blaga anksioznost je uznemirujuća, dok ozbiljna anksioznost može ozbiljno uticati na svakodnevni život.
Anksiozni poremećaji spadaju u najčešću grupu mentalnih bolesti.
Šta je anksioznost?
Anksioznost je prirodna ljudska reakcija na stresne situacije, ali postaje uslovi kada se često javlja bez okidača.
Važno je znati razliku između normalnih osećanja anksioznosti i anksioznog poremećaja koji zahteva medicinsku pažnju.
Kada ste suočeni sa potencijalno štetnim ili zabrinjavajućim pokretačima, osećanje anksioznosti nije samo normalno, već i neophodno za opstanak.
Od najranijih dana čovečanstva, pristup predatora i dolazeće opasnosti pokrenuo je alarme u telu i omogućio pojedincu da preduzme akcije izbegavanja i odbrane. Ovi alarmi postaju vidljivi u obliku podizanja otkucaja srca, znojenja i povećane osetljivosti na okolinu. Ovo je poznato kao ”bori se ili beži” odgovor. Ovo je zapravo doboro jer nam omogućava da se borimo ili da izbegnemo opasnost.
Anksiozni poremećaj
Trajanje ili ozbiljnost anksioznog osećaja ponekad može biti nesrazmerna prvobitnom okidaču ili stresoru. Fizički simptomi, kao što je povećani krvni pritisak i mučnina, mogu takođe postati očigledni. Ovi odgovori prelaze anksioznost u anksiozni poremećaj.
Anksiozni poremećaji se javljaju kada je reakcija disproporcionalna onome što se normalno može očekivati u situaciji. To je poremećaj anksioznosti u smislu “ponavljajuće nametljive misli ili zabrinutosti”.
Anksioznost uzroci
Anksiozni poremećaji imaju složenu mrežu uzroka, uključujući:
- faktori životne sredine, kao što su stres iz ličnog odnosa, posla, škole, finansija, traumatskog događaja, ili čak nedostatka kiseonika na visokim nadmorskim visinama
- genetika
- medicinski faktori, kao što su neželjeni efekti lekova, simptomi određenih stanja ili stres iz ozbiljnog osnovnog zdravstvenog stanja
- hemija mozga
- korišćenje ili povlačenje sa korišćenja nedozvoljene supstance.
Prekomerna anksioznost najčešće je izazvana stresom iz svakodnevnog života i bilo kojom kombinacijom gore navedenog.
Anksioznost može biti rezultat kombinacije jednog ili više od gore navedenih uzroka. Na primer, osoba može odgovoriti na stres na poslu tako što će piti više alkohola ili uzimati ilegalne supstance, povećavajući tako anksioznost.
Anksioznost simptomi
Postoji nekoliko različitih poremećaja anksioznosti, od kojih svaki ima različite skupove simptoma. Međutim, uobičajeni simptomi anksioznosti mogu uključivati:
- znojenje
- vrtoglavica
- drhtavica
- ubrzani ili nepravilni otkucaji srca
- bol u leđima
- nemir i umor
- napetost mišića
- ponavljajuće i kontinuirano osećanje zabrinutosti, sa ili bez poznatih stresora
- izbegavanje određenih situacija koje mogu izazvati zabrinutost, često utičući na kvalitet života.
Ljudi sa poremećajima anksioznosti često imaju simptome slične kliničkoj depresiji i obrnuto.
Anksioznost lečenje
Lečenje osobe sa anksioznošću zavisi od uzroka anksioznosti i individualnih preferencija. Često se tretmani sastoje od kombinacije psihoterapije, terapije ponašanja i lekova.
Zavisnost od alkohola, depresija ili drugi uslovi ponekad mogu imati tako snažan uticaj na pojedinca da lečenje poremećaja anksioznosti mora sačekati dok se osnovni uslovi ne dovedu pod kontrolu.
Anksioznost prirodno lečenje
FITORELAX BILJNE KAPI su 100% prirodan preparat koji pomaže kod anksioznosti. Ovaj jedinstven biljni preparat na našem tržištu sadrži mešavinu biljnih ekstrakta valerijane, matičnjaka, nane i hmelja. Aktivni sastojci ovog pažljivo odabranog lekovitog bilja deluju umirujuće kod napetosti, nervoze i anksioznosti.
FITORELAX KAPI ne izazivaju zavisnost i pospanost, i možete da ih koristite bez bojazni od neželjenih reakcija.