Gljivice iz roda Candida albicans, koje ionako redovno žive našem organizmu, pod određenim uslovima mogu da poremete ravnotežu. Kandidijaza je skoro uvek posledica auto-infekcije od gljivica. Kandidijaza se može razviti lokalno: sluzokože (usta, vagina, digestivnog sistema) i koža i sistemski. Latinski nazivi za ove infekcije: candidosis vaginalis, moniliasis vaginalis.
Najčešći uzrok kandidijaze je candida albicans (85 – 90 % slučajeva), Kandida glabrat je u 5-8% slučajeva, a retko (do 4 % slučajeva) uzroci su ostale vrste ovog roda gljivica Candida krusei, Kandida famata, tropicalis kandida, kandida lusitaniae.
Soj Candide je vrlo heterogen i ima oko 200 različitih vrsta. Candida albicans je deo normalne (fiziološke) flore čoveka, odnosno taj mikroorganizam je normalno prisutan u zdravom organizmu. Obično kandida nije štetna za telo i živi na sluzokoži. Nalazi se na sluzokoži vagine u 35% zdravih žena, sluzokoži gornjih disajnih puteva u 77% zdravih osoba, kao i na sluzokoži digestivnog sistema u 85 % ljudi. Kiselost vagine i prisustvo drugih uobičajenih mikroorganizama održava broj kandide na sluzokoži ženskih genitalnih organa na veoma malim vrednostima. Izvor infekcije su najčešće sopstvene kandide, koji su normalno prisutne na sluzokoži vagine.
Iako se infekcija Candidom ne smatra polno prenosivom bolesti, ipak se može preneti putem seksualnog kontakta sa zaraženom osobom.
12-15 % muškaraca nakon seksualnog odnosa sa inficiranom ženom mogu dobiti simptome infekcije, kao što su peckanje, svrab i osip na penisu. Kod muškaraca, Candida izaziva: balanit ili Postit balanopostit. Balanit (Balanitis) je zapaljenje glave (glavića) od penisa, i Postit (postitis) je unutrašnje zapaljenje kože nabora (prepucium), koji štiti glavu penisa. Često infekcija zahvati obe strukture, pa se često govori o gljivičnom balanopostitu (balanopostitis)
Kandidijaza se karakteriše pojavom neprijatnog svraba u predelu genitalija, pojave pojačanog lučenja, odnosno prisustvo beličastog, gustog vaginalnog sekreta sa slatkastim karakterističnim mirisom. Sluzokože vulve i vagine su crvene, otečene i bolne. Seksualni odnos može biti bolan. Kod uriniranja može biti peckanja, upale ili bola, jer urin iritira sluzokožu oštećenog područja.
Šta ne treba konzumirati
Da biste smanjili količinu gljivica Candide, potrebno je da se smanji unos ugljenih hidrata u ishrani. Umesto rafinisanog šećera, odaberite prirodne proizvode koji sadrže prirodne šećere – kao npr. sveže voće. Izbegavajte konzumiranje šećera i slatkiša. Šećer uključuje različite forme pa stoga pažljivo pročitajte etikete na prehrambenim proizvodima i uverite se da na prisustvo:
- Saharoze
- Fruktoze
- Maltoze
- Glukoze
- Glikogena
- Laktoze
Osim toga, izbegavajte konzumiranje meda, javorovog sirupa, šećera, čokolade, alkohola, kukuruza i pirinčanog sirupa. Neophodno je zaustaviti potrošnju proizvoda koji sadrže gluten i kvasac. Sirće i namirnice sa visokim sadržajem sirćeta povećavaju kiselost u digestivnom sistemu, tako da to generalno, treba izbegavati. Ograničite konzumiranje mlečnih proizvoda, osim jogurta.
Prevencija
Da biste sprečili infekciju kandidom važno je da pratite sledeća uputstva:
- Izbegavajte nošenje uske odeće,
- Izbegavajte nošenje sintetičkog donjeg veša,
- Nosite pamučni donji veš,
- Ne nosite gaćice Thong,
- Izbegavajte nošenje najlon čarapa celog dana
- Izbegavajte stalno vlaženje genitalne oblasti,
- Izbegavajte nošenje mokrih kupaćih kostima,
- Redovno menjajte donji veš,
- Posle mokrenja, žene bi trebalo da brišu od napred ka pozadi, jer u suprotnom mogu da prodru u vaginu bakterije, koje se nalaze u području anusa,
- Pijte jogurt u velikim količinama za vreme lečenja antibioticima,
- Smanjite unos ugljenih hidrata u hrani i izbegavajte alkohol i kafu,
- Izbegavajte parfimisane higijenske uloške i tampone, parfimisane kreme i sprejeve, ne koristite toalet papir u boji,
- Ukoliko se infekcija dogodi, pacijent treba da sledi savete lekara i pravilno i redovno uzima lekove.