Ciste na jajnicima pogađaju žene svih uzrasta. Velika većina cista na jajnicima se smatra funkcionalnim (ili fiziološkim). To znači da se oni javljaju kao nešto normalno i nisu deo procesa bolesti. Većina cista na jajnicima su benigne, što znači da nisu kancerogene, i mnoge nestaju same od sebe za nekoliko …
Pročitaj više >Arhiva
Angina pektoris
Uzroci i faktori rizika za anginu pektoris: pušenje, fizička neaktivnost, visok krvni pritisak, visoke masnoće (holesterol), dijabetes, porodična istorija ishemijske bolesti srca. Angina se može javiti kod osoba sa bolestima srčanih zalistaka, osoba sa nekontrolisano visokim krvnim pritiskom ili kod kardiomiopatija (uvećanja srca koje postoji kod bolesti srca). Ovi slučajevi …
Pročitaj više >Kandida kod dece
Kada se kandida javi kod dece, to može da predstavlja veliki problem. Neretko se kao rezultat individualne reakcije deteta na hranu, konzervanse i hemikalije – što može da bude povezano sa gljivičnom infekcijom, javljaju teškoće u učenju, razdražljivost, čak i depresija. Kandida kod dece se često prenamnožava posle uzimanja antibiotika. …
Pročitaj više >Jetra i holesterol
Holesterol je masna supstanca koju proizvodi naša jetra. Povišen krvni pritisak, nadimanje, zamor ili visoki nivo holesterola su neki od pokazatelja koji nam govore dve stvari: da je došlo do preopterećenja jetre i poremećaja metabolizma masti. Sve što na bilo koji način opterećuje jetru može narušiti njeno normalno funkcionisanje. To …
Pročitaj više >Najbolji čaj za lečenje gastritisa
Vrlo često se tokom proleća i jeseni ljudi žale na probleme sa stomakom. Bilo da se radi o povećanom sadržaju kiseline u želucu, žgaravica, osećaju težine i pojavi bolova, najčešće će odgovor biti – imam gastritis (upala sluznice želuca). Ili imam GERB. Bakterija Helicobacter pilori je normalno prisutna u digestivnom …
Pročitaj više >Sprečite nastanak mioma na materici
Približavanjem menopauze, hormonske promene povećavaju verovatnoću za razvoj mioma – dobroćudnih izraslina nastalih iz glatkog mišićnog tkiva materice. Može ih uzrokovati niži nivo progesterona, a povećani iznos estrogena. Ove dobroćudne izrasline mogu da uzrokuju menstrualne probleme, anemiju, vrtoglavicu i umor. Moguće je sprečiti nastanak mioma i smanjiti i ukloniti postojeće. …
Pročitaj više >Nesanica – uzroci, ishrana i lečenje
Protiv nesanice treba da se počnete boriti nekoliko sati pre odlaska na počinak. Za početak probajte jesti hranu bogatu triptofanom, amino kiselinom koja proizvodi serotonin, a serotonin nam pomaže da zaspimo. Hrana veoma bogata triptofanom jeste piletina, ćuretina i banane. Ugljenohidrati, s druge strane pomažu triptofanima da lakše dođu do …
Pročitaj više >Problemi sa mokrenjem kod žena – razlozi i lečenje
Do pojave učestalog mokrenja kod žena može doći iz različitih razloga, kao i pod uticajem hormonalnih promena pred menstruaciju. Ovo stanje definiše se kao povećani nagon za mokrenjem praćen većom učestalosti, pri čemu ne mora nužno doći do povećanja izlučivane količine urina. Bol i peckanje mogu biti prateće pojave učestale …
Pročitaj više >Ubrzajte metabolizam
Brzna metabolizma može zavisiti od pola, veličine tela, godina. Što je metabolizam brži, brže će se unešena energija iskoristiti za aktivnosti organizma. Svakodnevnim vežbanjem možemo podstaći ubrzanje metabolizma. Uredan san ubrzava metabolizam Tačno je da imate više mogućnosti da trošite kalorije dok ste budni. Međutim, istina je da je san …
Pročitaj više >SIKAVICA – ČUVAR VAŠE JETRE
Sikavica, Silybum marianum, je jedna od najboljih biljaka za zaštitu i detoksikaciju jetre. Sikavica se često poistovećuje s čičkom. To su vrlo slične, ali nisu iste biljke. Sikavica naraste i do dva metra u visinu i jako je bodljikava, ali je vredna truda skupljanja zbog njene ogromne lekovitosti. Ova biljka …
Pročitaj više >Savladajte nervozu i napetost
Unutrašnji nemir, nesanica, nervoza ili napetost, danas su mnogima dnevni saputnici. Uobičajeno je da se apotekaru sve više pacijenata žali na neke od ovih simptoma. U mnoštvu brzih rešenja koja su medijski u ponudi, potrebno je zastati i saslušati savet farmaceuta o tome koja nam se prirodna, efikasna i bezbedna …
Pročitaj više >Štitna žlezda – Način ishrane i prirodno lečenje
Štitna žlezda je endokrina žlezda čija je osnovna uloga u regulaciji metabolizma. Štitna žlezda igra veoma važnu ulogu u metabolizmu ugljenih hidrata (šećera) i masti pa zato nije ni čudo što poremećaj funkcije ove žlezde može da utiče na telesni sastav. Pored toga, štitna žlezda utiče na naš nervni sistem, …
Pročitaj više >Mladi i dijabetes
Glavni uzročnici dijabetesa su gojaznost, nedostatak ili smanjena fizička aktivnost, loša ishrana i prenatalni faktori. Može nastati i usled oštećenja pankreasa kod određenih zaraznih oboljenja. Prevelik i neadekvatan unos lekova, hemijskih agenasa, sklonost ka većim količinama slatkiša, nazebima, infekcijama i zapaljenjima, stres, povrede, hirurške intervencije itd. DIJABETIČAR PRE SVEGA MORA …
Pročitaj više >Potencija i prostata
Povećanje prostate odnosi se na gotovo celu mušku populaciju. U dobu od 50 godina gotovo pola muške populacije pati od benignog povećanja prostate, a u dobu od 80 godina pogođeno je već osam od deset muškaraca. Kao povećanje prostate, i prevalencija erektilne disfunkcije sa godinama postaje sve češća. Je li …
Pročitaj više >Uzroci ekcema, ishrana i lečenje
Ekcem je zapaljenje kože. Počinje crvenilom koje malo natekne, zatim se pojave mali mehurići koji jako svrbe i peku, iz mehurića izlazi tečnost bledo žute boje, zatim se stvaraju krastice, a onda dolazi do ljuštenja, tj. otpadanja pokožice u malim listićima. Zato razlikujemo suvi ekcem (kao lišaj), lisnati ekcem (u …
Pročitaj više >ARTIČOKOM I SIKAVICOM OČISTITE JETRU, ŽUČ, SLEZINU I BUBREGE
Iako je mnogi svrstavaju među povrće, artičoka je zapravo pupoljak cveta koji pripada rodu biljaka iz porodice glavočika. Ova lekovita mediteranska biljka prava je zaštitnica zdravlja vaše jetre, a samim time i celog vašeg organizma. U lekovite svrhe najviše se koristi ekstrakt artičoke, koji se dobija iz stabljike, listova i …
Pročitaj više >Šta izaziva visok krvni pritisak i kako ga sprečiti?
Visoki krvni pritisak je podmukla bolest i može se dugo vremena razvijati neprimećeno sve do trenutka kada u organizmu izazove teška sistemska oštećenja kao što su oboljenja srca, otkazivanje bubrega, moždani udar, oštećenja vida, aneurizmatske bolesti… Glavobolja je najčešći simptom, a kod manjeg broja pacijenata može se javiti i zujanje …
Pročitaj više >LEČENJE REFLUKSA KISELINE PRIRODNIM PUTEM
Refluks kiseline, takođe poznat kao refluks želuca, gastroezofagealni refluks ili GERB, stanje je u kojem se sadržaj želudca i kiselina vraćaju u jednjak ili usta. Pritom dolazi do osećaja neugodnosti i pečenja u grlu i grudima. Kada jedemo, hranu unosimo kroz usta pa se ona kroz jednjak spušta do želuca. …
Pročitaj više >Kako povećati “dobar”, a smanjiti “loš” holesterol?
Razlog pojave kardiovaskularnih bolesti je najpre poremećaj metabolizma ali faktori rizika su i gojaznost, pušenje, insulinska rezistencija, povišen holesterol i krvni pritisak, kao i stres. Iskustva i studije pokazuju da samo intenzivno lečenje dijabetesa može da spreči blaže kardiovaskularne komplikacije, ali ne i teže oblike okarda ili srčane insuficijencije. To …
Pročitaj više >Kronova bolest
Regionalni enteritis, odnosno Kronova bolest, jeste nespecifično, hronično i zapaljensko oboljenje digestivnog trakta, koje može da zahvati sve njegove delove, počev od usta do analnog otvora. Najčešće napada sluzokožu tankog, odnosno ulaz ili čitavu površinu debelog creva, stvarajući duboke ranice ili zadebljanja na zidu obolelog organa. Uzroci ove bolesti creva …
Pročitaj više >Kako umiriti gastritis
Gastritis je česta bolest koju mnogi olako shvataju i tretiraju kao prolazan problem s varenjem. Međutim, lekari upozoravaju da bolest nikako ne sme da se zanemaruje. Mora adekvatno da se leči jer u suprotnom može da pređe u hronično stanje, a zatim i da preraste u čir na želucu. Problemi …
Pročitaj više >Neredovni i bolni ciklusi
Neke žene ne ovuliraju redovno, i samim tim imaju i neredovne menstruacije. Takođe, drugi faktori se mogu odraziti na neredovnost ciklusa, na primer stres ili bolest. Važno je znati šta je zapravo neredovan ciklus. Redovan ciklus predstavljaju menstruacije na 25 do 35 dana, počevši od prvog dana krvarenja do početka …
Pročitaj više >Ešerihija koli, simptomi, lečenje, prenošenje
Ešerihija koli je široko rasprostranjena bakterija, bukvalno je svuda prisutna jer opstaje u organskoj sredini gde ima čime da se hrani. Može da se razmnožava u spoljašnjoj sredini, u hrani, u izlučevinama. Zagađene vode su takođe pogodne za rast i razvoj ešerihije. Korišćenje takve vode za zalivanje jedan je od …
Pročitaj više >Antioksidanti – zaštita od slobodnih radikala
Antioksidanti su najvažnije oružje organizma za odbranu od slobodnih radikala. Tokom normalnog odvijanja metaboličkih procesa u organizmu, svakog minuta se stvaraju tzv. slobodni radikali. Oni su veoma reaktivne čestice, koje sadrže neparan broj elektrona, sposobni su da stupe u reakciju sa ćelijskim gradivnim materijama, ćelijskom membranom ili čak i sa …
Pročitaj više >Gasovi i grčevi u stomaku – simptomi i lečenje
Neredovan unos hrane, nekontrolisana upotreba lekova, konzumiranje alkohola, kafe i cigareta, kao i napetost i nervoza, stimulišu stvaranje veće količine kiseline, što dovodi do oštećenja sluzokože probavnog sistema i grčeva u stomaku. Treba imati na umu da stomačne tegobe mogu pojačati čak i bezazlene navike kao što je konzumiranje žvakaćih …
Pročitaj više >